آیت الله سید احمد میرعمادی شامگاه چهارشنبه 9 تیرماه در بیست و دومین جلسه تفسیر قرآن ماه رمضان موضوع آیه ۲۵ سوره رعد را نشانه ها و صفات مخالفان حق دانست و اظهار داشت: یکی از روش های قرآن برای فهماندن مطالب روش مقایسه بوده بطوریکه همواره بین خوب و بد، نور و ظلمت، انسان راستگو و دروغگو، فرد مومن و فاسق مقایسه هایی انجام داده و انتخاب را بر عهده انسان گذاشته اشت.

کسانیکه مخالف حق هستند لعنت خدا شامل حال آن ها می شود

وی با یادآوری اینکه مردم در برابر دعوت پیامبران دو دسته هستند، افزود: عده ای از انسان ها دعوت خدا را اجابت کرده که به آن ها «اولوالباب» گفته می شود و سوره رعد به هشت ویژگی این انسان های عاقل اشاره کرد و عده ای دیگر در برابر دعوت مخالفت کرده که قرآن از آن ها به عنوان مخالفین حق یاد می کند.

 نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد به برنامه های عملی مخالفان حق مطابق آیه ۲۵ سوره رعد اشاره کرد و گفت: مطابق آیه «والذین ینقضون عهد الله من بعد میثاقه و یقطعون ما امر الله به ان یوصل و یفسدون فی الارض اولئک لهم اللعنه ولهم سوء الدار» پیمان شکنی، قطع پیوندهای اجتماعی و فساد در روی زمین از برنامه های عملی مخالفین حق بوده است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه آیه ۲۵ سوره رعد همچنین به مسئله مجازات و کیفر مخالفین حق اشاره می کند، افزود: مطابق عبارت «اولئک لهم اللعنه ولهم سوء الدار» کسانیکه مخالف حق هستند لعنت خدا شامل حال آن ها بوده و برای آن ها جایگاه بدی درنظر گرفته شده است.
پایبندی به عهد و پیمان از نشانه های مومن است

وی به مسئله عهد و پیمان در قرآن اشاره کرد و بیان داشت: در اسلام وفای به عهد امری واجب بوده و از نشانه های ایمان است و در قرآن نیز واژه های متعدد از جمله عهد، میثاق، وعده، بیعت و ... برای عهد و پیمان ذکر شده لذا پایبندی به عهد و پیمان از نشانه های فرد مومن است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد وفای به عهد را امری فطری و بدیهی دانست و عنوان کرد: وفای به عهد یک اصل اخلاقی مورد اتفاق همگان چه مسلمان و چه غیر مسلمان بوده بطوریکه همه بشریت روی اصل وفای به عهد تکیه می کنند.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه شدیدترین مجازات در قرآن برای پیمان شکنان در نظر گرفته شده است، افزود: در سوره آل عمران پنج مجازات برای پیمان شکنان ذکر شده بطوریکه مطابق این آیه فرد پیمان شکن هیچ بهره ای از آخرت نخواهد برد، از سخن گفتن با خدا محروم بوده، از نظر و لطف خداوند بی بهره است، از پاکی و درستی محروم بوده و در روز قیامت به عذاب دردناکی مبتلا می شود.

وی پیمان شکنی را نقطه شروع انحرافات و سبب بدبینی مردم دانست و اظهار داشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خود در مورد مسئله سلب تابعیت روحانی مبارز بحرینی فرمود آل خلیفه با این اقدام دچار حماقت شده است لذا همه سخنان و فرمایشات رهبر انقلاب مبنای قرآنی داشته و ما باید نگاه دقیقی به فرمایشات ایشان داشته باشیم.

قطع ارتباط کشورهای اسلامی با یکدیگر از توطئه های استکبار است

این مفسر قرآن به پیمان شکنی های متعدد استکبار جهانی اشاره کرد و گفت: استکبار جهانی به قراردادهایی که می بندد عمل نمی کند بطوریکه در جریان مذاکرات هسته ای آمریکا با ایران قرارداد بست اما به آن عمل نمی کند با این حال برخی می گویند چرا شعار «مرگ بر آمریکا» سر می دهید که باید این افراد را به آیات قرآن که به مسئله پیمان شکنی اشاره دارند از جمله آیه ۲۵ سوره رعد ارجاع داد.

آیت الله میرعمادی ادامه داد: کار و روش ملت ایران درست و قرآنی بوده بطوریکه خلاف قرآن و عترت عمل نمی کنند.

وی با بیان اینکه مخالفین حق دنبال قطع پیوندهای اجتماعی هستند، تصریح کرد: خداوند نسبت به خویشاوندان دستور پیوند داده بطوریکه می فرماید پایه های خانواده باید محکم باشد اما برنامه های استکبار بر قطع روابط خانواده تلاش دارد و این همان سبک زندگی غربی بوده که بر مبنای جدایی است ولی سبک زندگی اسلامی بر پایه پیوند و ارتباط است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد افزود: خداوند به ارتباط بین مسلمانان دستور داده اما استکبار جهانی بین مسلمانان قطع ارتباط ایجاد کرده است لذا قطع ارتباط کشورهای اسلامی با یکدیگر از توطئه های استکباری است.

آیت الله میرعمادی اضافه کرد: خداوند متعال به وحدت بین امت های اسلامی دستور داده است اما استکبار جهانی و مخالفین حق بین مسلمانان اختلاف و تفرقه ایجاد می کنند.

فساد در روی زمین از مهمترین اعمال مخالفان حق است

وی فساد در روی زمین را  از مهمترین اعمال مخالفان حق دانست و بیان داشت: هرگونه تخریب، ویرانگری، بی نظمی و اخلال امنیتی فساد در روز زمین بوده و مخالفان حق هم خود مفسد فی الارض بوده و هم کار آن ها موجب فساد در روی زمین می شود.

این مفسر قرآن به برخی مصادیق فساد در روی زمین از منظر قرآن اشاره کرد و بیان داشت: نابود کردن نسل انسان ها، ایجاد تفرقه در جامعه، قتل و آدم ربایی، طغیان و سرکشی، نابود کردن تولیدات، کم فروشی و ... مصداق فساد در روی زمین هستند.

آیت الله میرعمادی یادآور شد: خداوند در قرآن شیطان، کافران، دروغگویان، تهمت زنندگان، ظالمان، پیمان شکنان و ... را لعنت کرده است که واژه «لعنت» به معنای طرد شدن و دور ساختن توام با خشم و غضب بوده است.

وی افزود: از جمله مجازات مفسدین فی الارض اعدام یا تبعید بوده اما شدیدترین مجازات مجازات روحی بوده که در آیه ۲۵ سوره رعد به این نوع مجازات اشاره شده است.

آرشیو اخبار