آیت‌الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه دراستان و امام جمعه خرم‌آباد شامگاه چهارشنبه نوزدهم خردادماه در اولین جلسه تفسیر قرآن‌کریم ویژه ماه رمضان که شامگاه سه‌شنبه، ۱۸خردادماه در مسجد بعثت خرم‌آباد برگزار شد، گفت: رمضان ماه تلاوت، تدبر و تفسیر قرآن‌کریم است. لذا برای درک و فهم بهتر قرآن باید در جلسات تفسیر قرآن بنشینیم کمااینکه امام صادق(ع) فرموده است: ماه رمضان را با تلاوت قرآن استقبال کنید.

وی با اشاره به این‌که در طول ماه مبارک رمضان سوره رعد تفسیر خواهد شد، ادامه داد: سوره رعد یک سوره اعتقادی و اخلاقی است. بدین معنا که این سوره هم اعتقادات را قوی می‌کند و هم رفتار انسان را درست می‌کند.

آیت الله میرعمادی اضافه کرد: بحث خداشناسی، مبدا، معاد، قیامت و اسرار آفرینش برای تقویت ایمان ما در این سوره مبارکه بیان شده است این در حالی است که مباحث اخلاقی مانند وفای به عهد، صله‌رحم، صبر و استقامت، انفاق، وحدت، اخوت و ترک انتقام‌جویی از مسائل اخلاقی مطرح شده در این سوره است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به این‌که واژه «رعد» به‌معنای غرش آسمانی و غرش ابر است، خاطرنشان کرد: آیه ۱۳ سوره رعد به رعد و برق که یک پدیده طبیعی، علمی و مظهر قدرت خداوند متعال است اشاره دارد کمااینکه یکی از دلایل خداشناسی وجود رعد و برق است لذا وجه نام‌گذاری سوره رعد، آیه سیزده این سوره مبارکه است.

این مفسر قرآن و نهج‌البلاغه با اشاره به این‌که رعد یکی از سوره‌هایی است که با حروف مقطعه آغاز می‌شود، عنوان کرد: حروف مقطعه در آغاز بیست و نه سوره مبارکه آمده است که از مجموع این حروف، ۱۴ حرف بدون تکرار است.

وی در خصوص معنای حروف مقطعه و تفسیر این حروف نیز گفت: نظریه اول در خصوص معنای حروف مقطعه این است که این حروف طبق روایات اشاره به اسماء الحسنی الهی دارد مثلاً الف به‌معنای الله، لام به‌معنای لطیف، میم به‌معنای مجید و حرف (ر) اشاره به رحمانیت خداوند متعال دارد.

حروف مقطعه بیان اعجاز قرآن کریم است

آیت‌الله میرعمادى در خصوص نظریه دوم معنای حروف مقطعه در قرآن کریم اظهارکرد: این حروف نمونه‌هایی از حروف هجا است و هدف این است که خداوند می‌خواهد به مردم بگوید این قرآنی که در دست شماست از تعدادی حروف تشکیل شده است ولی شما با در اختیار داشتن این حروف نمی‌توانید سوره‌ای مانند آن‌را بیاورید به‌عبارتی حروف مقطعه بیان اعجاز قرآن کریم است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در تفسیر قول سوم د باره معنای حروف مقطعه در قرآن‌کریم گفت: دکتر خلیفه یکی‌از نویسندگان بزرگ جهان اسلام می‌گوید: بیش‌از ده سال در خصوص حروف مقطعه تحقیق کردم و فکر کردم بین این حروف و کلمات سوره‌ها ارتباط خاصی وجود دارد لذا محاسبه کردم و فهمیدم کاربرد حروف مقطعه‌ای که در سوره به‌کار رفته است بیش‌از حروف دیگر است و سرانجام به اعجاز عددی و ریاضی قرآن پی بردم.

امام جمعه خرم‌آباد با بیان این‌که آیه اول سوره مبارکه رعد با این مضمون «المر تِلْكَ آيَاتُ الْكِتَابِ وَالَّذِيَ أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ الْحَقُّ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لاَ يُؤْمِنُونَ» دارای سه بخش است و بخش اول آن حروف مقطعه است، اضافه کرد: قسمت دوم این آیه در خصوص عظمت قرآن مجید است و قسمت سوم آن درباره عکس‌العمل مردم در برابر قرآن‌کریم است.

وی افزود: خداوند متعال در آیه اول سوره مبارکه رعد فرموده است: «الف لام ميم راء اين است آيات كتاب و آنچه از جانب پروردگارت به‌سوى تو نازل شده حق است ولى بيشتر مردم نمی‌گروند».

آرشیو اخبار