آیت الله سید احمد میرعمادی 7 خردادماه در تفسیر آیات ۲۸ و ۲۹ سوره احزاب اظهار داشت: این آیات در رابطه با سبک زندگی خانوادگی پیامبر اکرم (ص) است.

پیامبر (ص) در تمام زمینه‌ها الگوی بشریت است

وی با بیان اینکه خداوند متعال پیامبر اکرم را اسوه و الگو معرفی کرد و پیامبر (ص) در تمام زمینه‌ها الگوی بشریت است، تصریح کرد: پیامبر اکرم در زمینه اخلاق الگوی همه انسان‌ها است و خداوند در قرآن فرمود «ای پیامبر تو اخلاق عظیمی داری»، پیامبر (ص) در اخلاق نمونه است.

نماینده ولی فقیه در لرستان افزود: پیامبر گرامی اسلام در تدبیر نظامی و امور سیاسی نمونه است. در جنگ احزاب و دیگر جنگ‌ها پیامبر به عنوان یک فرمانده مدبر و توانمند عمل کرده است.

یکی از ابعاد الگو بودن پیامبر (ص) در نظام خانواده است

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه یکی از ابعاد الگو بودن پیامبر (ص) در نظام خانواده است و یکی از بخش‌های مهمی که باید پیرامون آن بحث کرد سبک زندگی خانوادگی است، ادامه داد: ساده زیستی یکی از مسائل مهم است، دوری از تجملات و تشریفات، پیامبر اکرم (ص) ساده زیستی را یک ارزش معنوی می‌دانست.

وی خاطرنشان کرد: اصولاً تمام رهبران و پیشوایان دینی دنیا در نظام خانوادگی خود یک زندگی ساده داشته‌اند، حضرت ابراهیم، حضرت موسی و پیامبر اکرم زندگی ساده داشتند. وارسته بودند از تعلقات دنیوی و از مظاهر دنیا به دور بودند. خودشان ساده زندگی می‌کردند و ساده زیستی را به عنوان یک ارزش معرفی می‌کردند.

پیامبر گرامی اسلام نمونه کامل ساده زیستی بوده است

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به اینکه پیامبر گرامی اسلام نمونه کامل ساده زیستی بوده است، امام علی (ع) در نهج البلاغه راجع به توصیف ساده زیستی پیامبر می‌فرماید پیامبر اکرم مانند مردم عادی روی زمین غذا می‌خورد، نگویید آن زمان مبل پیدا نمی‌شد، آن زمان هم پادشاهان و صاحب منصب‌ها متناسب با دوره خود زندگی عیاشی و اشرافی داشتند اما پیامبر گرامی اسلام متواضع زندگی می‌کرد، پیامبر (ص) با دست خود کفش خود را می‌دوخت و پینه می‌زد، در حالیکه رسول خدا بود. پیامبر خودش جامه خود را وصله می‌کرد، این‌ها درس است برای ما.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه پیامبر (ص)  از روش پادشاهان و نوع رفت و آمد و نشست و برخاست آنها سخت بیزار بود، تصریح کرد: پیامبر اکرم (ص) وقتی جنگ با بنی قریظه کرد، همه اموال و زمین و قلعه و را از بنی قریظه گرفت؛ زنان پیامبر وقتی آمدند دیدند چه خانه‌ها و وسایل و ظروف زیبایی گرفته شده است، یکی از زنان به پیامبر گفت من آن جامه مصری را می‌خواهم، یکی دیگر گفت من گلیم خیبری را می‌خواهم و؛ پیامبر را تحت فشار قرار دادند اما پیامبر زیر بار نرفت و گفت این زندگی از من به دور است.

وی با اشاره به آیه ۲۸ سوره احزاب با عنوان «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِکَ إِن کُنتُنَّ تُرِدْنَ الْحَیَاةَ الدُّنْیَا وَزِینَتَهَا فَتَعَالَیْنَ أُمَتِّعْکُنَّ وَأُسَرِّحْکُنَّ سَرَاحًا جَمِیلً»، «ای پیامبر! به همسرانت بگو: اگر شما زندگی دنیا و زرق و برق آن را می‌خواهید بیایید با هدیه‌ای شما را بهره‌مند سازم و شما را بطرز نیکویی رها سازم؛ ادامه داد: در آیه ۲۹ خطاب به زنان پیامبر آمده است که «اگر پیامبر، خدا و قیامت را می‌خواهید، بدانید خداوند اجر شما را ضایع نمی‌کند»؛ در واقع این آیات زنان پیامبر را مُخیر کرده است به اینکه نزد پیامبر بمانند و ساده زیستی کنند و اگر نه بروند دنبال مال دنیا.

خانواده‌های مسئولان باید ساده زندگی کنند

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه پیام اول آیات این است که زندگی را راحت بگیریم، پیام دوم این است که پایه و اساس زندگی باید انتخاب فرد باشد، اینکه زن و مرد یکدیگر را بپسندند نه اینکه مرد نگاه کند ببیند زنی که انتخاب می‌کند دختر کیست پدرش چقدر پول دارد یا ندارد، تصریح کرد: امروز یکی از اشتباهات نسل جوان ما در مسئله ازدواج این است که دختر را نمی‌پسندند، بلکه مال و اموال پدر را نظر می‌گیرند، یا برعکس. این نوع ازدواج‌ها موفق نیست.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه پیام دیگر آیات شریفه این است که رهبر جامعه اسلامی باید ساده زندگی کند، پیامبر اکرم (ص) ساده زندگی می‌کرد، امروز خانواده‌های مسئولان باید ساده زندگی کنند و اگر دچار تجمل و اشرافی گری شوند دیگر ارزش و جایگاه ندارند، افزود: هم خود مسئول و کسی که در نظام اسلامی جایگاهی دارد باید ساده زندگی کند و هم خانواده اش باید ساده زندگی کند. آنقدر مسئله ساده زیستی مهم است که پیامبر اکرم به زنانش می‌گوید اگر نمی‌خواهید ساده زندگی کنید بیایید شما را طلاق بدهم بروید.

پسر و دختر مسئول، همسر مسئول، باید ساده و مثل مردم زندگی کنند

وی با اشاره به اینکه پذیرفته نیست در نظام اسلامی خانواده مسئولی در اشرافی گری به سر ببرد، هر خانواده مسئولی را دیدید که خانواده اش در اشرافی گری به سر می‌برند بدانید آن سنت رسول خدا نیست، آن به درد نظام اسلامی نمی‌خورد، پسر و دختر مسئول، همسر مسئول، باید ساده و مثل مردم زندگی کنند، اظهار داشت: پیام دیگر آیات این است که اگر کسی مسئول شد نباید برای زن و بچه اش توقع ایجاد شود که حالا باید به ما برسد، پسر و دختر مسئولی بگوید حالا که پدر ما مسئولیت و موقعیتی دارد باید زندگی ما فرق کند.

نماینده ولی فقیه در لرستان ادامه داد: زمانیکه امام علی (ع) به خلافت رسید برادرش عقیل خوشحال شد و آمد و از امام خواست که بیت المال به او بدهد، امام علی منقلی از آتش را مهیا کرد و جلوی عقیل گذاشت، گفت بگیر آنچه را که خواستی و دست عقیل را نزد آتش گرفت سپس رو به عقیل کرد و گفت تو از سوزش آتش دنیا می‌ترسی اما من از آتش قیامت نباید بترسم؟

آیت الله میرعمادی خاطرنشان کرد: اگر نام علی می‌درخشد و علی (ع) برای همیشه تاریخ زنده است برای عدالت است.

خطر دنیا گرایی و تجمل گرایی خانواده‌های مسئولان را تهدید می‌کند

وی با اشاره به اینکه خطر دنیا گرایی و تجمل گرایی خانواده‌های مسئولان را تهدید می‌کند، خطر بسیار بزرگی است، باید بدانیم ساده زیست بودن در مسئولیت از مسئولیت خانوادگی هم مهم‌تر است، اظهار داشت: خداوند ساده زیستی را دوست دارد، خداوند متعال به کسی که قدرت و امکانات دارد و بیت المال را در دست دارد سفارش می‌کند ساده زیست باشید. اگر ساده زیست بودید اجر مضاعف و عظیم برای شماست اما اگر ساده زیست نباشید عذاب عظیم در انتظار شماست.

نماینده ولی فقیه در لرستان افزود: خداوند متعال پیامبر را اسوه مؤمنان قرار داد و مؤمنان اسوه دیگران هستند؛ باید زندگی ساده داشته باشند.

 

آرشیو اخبار