آیت الله سید احمد میرعمادی 20 اردیبهشت ماه در تفسیر آیات سوره احزاب با عنوان «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ اتَّقِ اللَّهَ وَلَا تُطِعِ الْکَافِرِینَ وَالْمُنَافِقِینَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلِیمًا حَکِیمًا (۱)، وَاتَّبِعْ مَا یُوحَیٰ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرًا (۲)، وَتَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ وَکَفَیٰ بِاللَّهِ وَکِیلً (۳)» اظهار داشت: نامگذاری سوره احزاب برای این است که در سال پنجم هجری کفار و مشرکان مکه، منافقین و یهودیان مدینه دست به دست هم دادند و بر علیه پیامبر اکرم (ص) جنگی را آغاز کردند؛ چون اینها همه دست به دست هم دادند لذا به آنها گفته می‌شد احزاب، سوره احزاب هم در این سال و در ماجرای جنگ احزاب و در شرایطی بسیار حساس نازل شد.

آیات سوره احزاب جنبه اجتماعی و سیاسی دارد

وی با بیان اینکه آیات سوره احزاب جنبه اجتماعی و سیاسی دارد، تصریح کرد: سه آیه نخست سوره احزاب ۴ پیام اصلی دارد؛ اولین پیام این بوده که برای مقابله با دشمنان و ایستادگی در برابر دشمنان باید انگیزه قوی داشت، باید تقوا داشت. راه غلبه بر دشمنان تقوا و خداترسی است. پیام دوم این بود که ای پیامبر اطاعت از کافران و منافقان نکن، آنها سخنان فریبنده دارند. پیام سوم این بود که ای پیامبر از آنچه بر تو وحی می‌شود تبعیت کن، وحی شاخص است، شاخص و میزان اعمال و عقاید. دستور چهارم توکل بر خدا است.

تقوا به انسان قوت و قدرت می‌دهد و سبب پاکسازی دل از آلودگی‌ها می‌شود

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه آیات اولیه سوره احزاب سه اصل مهم برای هدایت و سعادت انسان‌ها را ذکر می‌کند، اول تقوا، تقوا مایه هدایت و سعادت است، افزود: تقوا به انسان قوت و قدرت می‌دهد و سبب پاکسازی دل از آلودگی‌ها می‌شود. تقوا به انسان بصیرت و بینایی می‌دهد. اگر کسی تقوا داشته باشد بصیرت دارد، قرآن می‌فرماید اگر شما تقوا داشته باشید خداوند نوری در دل شما ایجاد می‌کند که با آن می‌توانید حقایق را کشف کنید.

تبعیت از ولایت شاخص و میزان اعمال است

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه تبعیت از وحی و ولایت باعث هدایت، سعادت و سلامت انسان است، گفت: از اول انقلاب چقدر جریان‌ها و انسان‌ها و افراد سیاسی در جامعه بودند؛ کسانی که در مسیر ولایت قرار داشتند ثابت قدم ماندند و کسانی که در مسیر ولایت نبودند سر از آمریکا و انگلیس و اسرائیل درآوردند. تبعیت از ولایت موجب سعادت و سلامت است. تبعیت از ولایت شاخص و میزان اعمال است. افکار و اندیشه‌ها با ولایت سنجیده می‌شود.

وی با بیان اینکه اصل سوم در هدایت و سعادت انسان مسئله توکل بر خدا است؛ تصریح کرد: انسان در کارهای مهم و مسائل سیاسی و اجتماعی به خدا تکیه کند. توکل بر خدا به انسان قوت می‌دهد و انسان احساس پشتیبانی می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان خاطرنشان کرد: امام (ره) به خدا توکل کرد و کارها را پیش برد؛ امروز رهبر معظم انقلاب اعتماد به خدا دارد و خدا هم او را یاری می‌کند. ما در کارهای مهم و حوادث به خدا توکل کنیم. توکل بر خدا باعث آرامش قلب انسان است. توکل بر خدا یعنی واگذار کردن امور به خدای متعال.

اثرات توکل بر خدا در امور

آیت الله میرعمادی با اشاره به این آیه که «وَاتَّبِعْ مَا یُوحَیٰ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرًا» از وحی تبعیت کنید چون خداوند بر اعمال شما آگاه است، اظهار داشت: مرحوم علامه طباطبایی می‌فرماید این جمله علت تبعیت است. تبعیت مربوط به رفتار است و رفتار انسان انگیزه متفاوت دارد. کسی به خاطر انگیزه مادی تبعیت می‌کند، کسی به خاطر اینکه پست و مقام دارد تبعیت می‌کند. گاهی هواهای نفسانی است و گاهی هم برای خدا است. خداوند آگاهی دارد و می‌داند شما با چه انگیزه‌ای تبعیت می‌کنید. علت تبعیت از ولایت رضایت خدا باید باشد، اگر اینگونه بود ارزش دارد.

وی با بیان اینکه خداوند متعال برای هدایت انسان دستور به توکل داده است، تصریح کرد: توکل چند اثر دارد؛ باعث قوت قلب انسان است و انسان آرامش روحی و اطمینان قلبی پیدا می‌کند. دومین اثر توکل اعتماد به نفس است. انسان باورش می‌آید که می‌تواند این کار را بکند.

فراهم شدن اسباب موفقیت نتیجه توکل بر خدا است

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه فراهم شدن اسباب موفقیت دیگر نتیجه توکل بر خدا است. خداوند سبب ساز است، خداوند رحمتش واسعه است؛ افزود: باید توکلمان بر خدا را قوی کنیم. اگر در کاری گره افتاده است توکل بر خدا کن. مرحوم ملاصدرا که در قم زندگی می‌کرد، هرگاه مشکلی پیدا می‌کرد توکل بر خدا می‌کرد و می‌آمد حرم حضرت معصومه (س) را زیارت می‌کرد و مشکلش حل می‌شد، راه حل پیدا می‌کرد برای مشکلی که داشته است.

آیت الله میرعمادی یادآور شد: توکل بر خدا سبب استقامت و مقاومت می‌شود. انسان وقتی توکل کرد سست نمی‌شود، وظیفه اش را انجام می‌دهد و بر خدا توکل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه خداوند در آیه نخست سوره احزاب فرمود ای پیامبر از کافران و منافقان تبعیت نکن و توکل بر خدا کن، اظهار داشت: اگر انسان بخواهد مطابق میل کافران و منافقان عمل کند دچار دردسر و مصیبت می‌شود، اگر مطابق میل آنها عمل نکند آنها توطئه و شیطنت می‌کنند. ما با آمریکا و ۵ کشور اروپایی مذاکره کردیم و برجام به وجود آمد. اگر مطابق میل آنها عمل کنیم می‌گویند تابع ما باشید و دانش هسته‌ای خود را از بین ببرید؛ اگر مطابق میل آنها نباشیم دیدید که تهدید کردند.

اگر مطابق میل مستکبران عمل کنیم ذلت و خواری است و اگر مطابق میل آنها عمل نکنیم توطئه و تهدید و تحریم؛ در این شرایط قرآن می‌گوید «وَتَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ».

نماینده ولی‌فقیه در لرستان خاطرنشان کرد: مطابق میل مستکبران عمل کنیم ذلت و خواری است و اگر مطابق میل آنها عمل نکنیم توطئه و تهدید و تحریم؛ در این شرایط قرآن می‌گوید «وَتَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ».

آیت الله میرعمادی با طرح این مطلب که چگونه اطمینان پیدا کنیم اگر توکل کردیم راه حل کار درست می‌شود، گفت: قرآن در پاسخ به این مطلب می‌فرماید «وَکَفَیٰ بِاللَّهِ وَکِیلً» خدا برای شما کافی است. قدرت دست خداست، حکمت دست خداست، حیات و روزی دست خداست. باید باور داشته باشیم به این آیات، باید ایمان داشته باشیم. همه امور و اسباب به دست خدای متعال است.

وی با بیان اینکه از نظر قرآن کریم راه مقابله با مشکلات و فشارهای دشمن سه چیز است؛ راه حل اول توکل و اعتماد به خدای متعال است، تصریح کرد: توکل مهم‌ترین عامل تقویت کننده عزم و اراده انسان است. مهم‌ترین راه مقابله با مشکلات است. در برابر فشار دشمن به خدا توکل کنیم، منافقین، کفار، مشرکین و همه در برابر پیامبر (ص) دست به دست هم دادند اما پیامبر توکل بر خدا کرد و پیروز شد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان ادامه داد: دوم اینکه اعتقاد داشته باشیم که به دنبال هر سختی گشایشی وجود دارد و سوم اینکه ظرفیت و تحمل خود را بالا ببریم. اگر لرزان بودیم و تحمل نداشتیم بدانیم به جایی نمی رسیم.

 

 

 

آرشیو اخبار