رمضان را بهار قرآن می‌خوانند و این بهار تجلیگاهی ست که باید در حد توان از آن بهره برد، این شکوفه باران رحمت الهی فرصتی است که سالی یک‌بار به میزبانی‌مان می‌آید و باید به‌قدر توان از آن سیراب شد.

مخاطبان برنامه یکی‌یکی وارد مسجد می‌شوند، در میانشان می‌توان کودکان و نوجوانانی را دید که تلاش می‌کنند تا در هر جلسه با خواندن آیاتی که از سوره موردنظر حفظ کرده‌اند تشویق نماینده ولی‌فقیه در استان را برانگیزند؛ برای خودشان دنیایی دارند، دنیایی پر از سادگی‌هایی که دلشان را شاد کرده است.

از اول ماه رمضان قرارشان را مدار می‌کنند که تا آخر ماه مبارک آیات یکی از سوره‌های قرآن را حفظ کنند. بعضی‌ها هم تفسیر سوره را نوشته و جزوه کرده و در پایان جلسه تفسیر امتحانشان را هم پس می‌دهند.

تدبیر جالبی است که هرساله نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد به کار می‌بندد. برگزاری جلسات مستمر تفسیر قرآن که ماه رمضان امسال تولد ۱۱ سالگی این جلسات جشن گرفته می‌شود.

در این جلسات که هرسال از سال قبل پررونق‌تر می‌شود و مخاطبان خود را از جای‌جای شهر به این محفل می‌کشاند احساس خوشایندی تمام وجودت را فرامی‌گیرد؛ اینجا همه برای آسمانی‌تر شدن از هم پیشی می‌گیرند و چه زیباست تلاوت کلام الهی در ماه میهمانی الهی.

جلسات تفسیر قرآن مسجد بعث خرم‌آباد سال‌هاست که در میان مردم شهر جای پای خود را بازکرده تا شب‌های ماه مبارک رمضان مرد و زن و کوچک و بزرگ برای بهره‌گیری از این محفل نورانی پای تفسیر قرآن نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد بنشینند و امسال نیز این برنامه هر شب رأس ساعت ۲۲ در مسجد بعثت برگزار شد.

در جریان این مراسم نورانی آیات زیبای کلام وحی توسط یکی از قاریان ممتاز لرستان قرائت و سپس تفسیر مربوط به هرکدام از آیات برای حاضران گفته می‌شود تا در فرصت ۱۱ سال گذشته این مجلس، بخش عمده‌ای از سوره‌های مختلف قرآن تفسیر و زمینه آشنایی بیشتر حاضران با کلمات نورانی وحی فراهم شود.

۱۱ سوره قرآن از سوی شرکت‌کنندگان در جلسات حفظ شد

آیت الله سید احمد میرعمادی در اختتامیه جلسات تفسیر قرآن مسجد بعثت خرم‌آباد در سخنانی با تقدیر از عوامل برگزاری این جلسات اظهار داشت: از مسئولان و همچنین حضور فعال جوانان در این جلسات تفسیر قرآن تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات تفسیر قرآن مسجد بعثت خرم‌آباد طی ۱۱ سال گذشته عنوان کرد: طی این ۱۱ سال، ۱۱ سوره قرآن از سوی شرکت‌کنندگان در جلسات و همچنین نوجوانان و جوانان حفظ شد.

برگزاری جلسات تفسیر قرآن در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با افزایش تعداد حافظان قرآن بیان داشت: برگزاری جلسات تفسیر قرآن در خرم‌آباد و همچنین سایر شهرستان‌ها در راستای تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری در این رابطه است.

آیت الله میرعمادی همچنین با تقدیر از خبرگزاری‌های استان در رابطه با پوشش خبری جلسات تفسیر قرآن به صورت روزانه گفت: برخی خبرگزاری‌ها به صورت روزانه این جلسات را پوشش داده و اخبار مربوط به آن را منتشر کردند که جای تقدیر دارد.

وی با اشاره به اینکه طی سال های گذشته کمک‌های خیرین و مردم در جلسات تفسیر قرآن هزینه شده است، گفت: این هزینه‌ها بین حافظان قرآن، شرکت‌کنندگان در آزمون جلسات تفسیر قرآن و ... توزیع‌شده است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه جلسات تفسیر قرآن با این عظمت با همکاری همه برگزارشده است، گفت: در این راستا از تمامی کسانی که در برگزاری جلسات تفسیر قرآن مسجد بعثت خرم‌آباد همکاری داشته اند تقدیر و تشکر دارم.

حضور بیش از ۱۲ هزار نفر در جلسات تفسیر قرآن

محمد حسنوند مسئول کانون فرهنگی هنری مسجد بعثت خرم‌آباد نیز در سخنانی با اشاره به حضور بیش از ۱۲ هزار نفر در این جلسات تفسیر قرآن در ایام ماه مبارک رمضان امسال اظهار داشت: این جلسات با حضور روزه‌داران آقا و خانم، جوانان و نوجوانان برگزار شدند.

وی با اشاره به پخش هزار و ۸۸ دقیقه برنامه حضوری و غیرحضوری جلسات تفسیر قرآن در صداوسیمای مرکز لرستان عنوان کرد: همچنین در جلسات تفسیر قرآن ۳۷۹ هدیه به صورت حضوری و ۱۴۵ هدیه به صورت غیرحضوری به مردم اهداشده است.

مسئول کانون فرهنگی هنری مسجد بعثت خرم‌آباد تاکید کرد: این هدایا میان حافظان قرآن، کسانی که جلسات تفسیر را به صورت جزوه مکتوب کرده اند، شرکت‌کنندگان در آزمون جلسات تفسیر قرآن و ... توزیع‌شده است.

رونمایی از تمبر یادبود جلسات تفسیر قرآن

تمبر یادبود جلسات تفسیر قرآن «آیت الله سید احمد میرعمادی» نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد نیز در حاشیه برگزاری جلسات تفسیر قرآن و با حضور مسئولان شرکت پست لرستان رونمایی شد.

حجت‌الاسلام اصغر دانشی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه لرستان در این رابطه بابیان اینکه به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شاهد گسترش فرهنگ قرآن و معارف در کشور هستیم، اظهار داشت: در استان شهیدپرور و ولایت مدار لرستان نیز به برکت وجود نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد شاهد گسترش این فرهنگ و برگزاری جلسات تفسیر، جزء خوانی و جمع خوانی قرآن کریم هستیم.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر ضرورت توجه و ترویج فرهنگ قرآن و معارف در جامعه عنوان کرد: در این راستا نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با ارتباط و تعامل با اقشار مختلف جامعه به‌خصوص جوانان پیگیر گسترش این فرهنگ در استان هستند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه لرستان بابیان اینکه جلسات تفسیر قرآن نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد ۱۱ سال است که در لرستان برگزار می‌شود، تصریح کرد: امسال نیز مانند سال های گذشته این جلسات در مسجد بعثت خرم‌آباد برگزار و در قالب آن سوره مبارکه «زمر» از سوی «آیت‌الله میرعمادی» تفسیر شد.

حجت‌الاسلام دانشی با اشاره به رونمایی از کتاب تفسیر سوره «حدید» نوشته نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد بیان داشت: این کتاب مربوط به تفسیر سوره «حدید» بوده که در ماه مبارک رمضان سال گذشته از سوی ایشان تفسیر شد.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات حفظ سوره «زمر» در ایام ماه رمضان امسال بیان داشت: همچنین مسابقات جزوه برداری از جلسات تفسیر سوره «زمر» نیز برگزار می‌شود و هر شب نیز به ۱۵ نفر که در مسابقات تفسیر قرآن شرکت کردند هدایایی اهدا شد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه لرستان از ایجاد ستاد تفسیر قرآن در استان خبر داد و گفت: اقدامات و برنامه‌های جلسات تفسیر قرآن در این ستاد پیگیری و اجرا می‌شوند.

آرشیو اخبار