آیت‌الله سید احمد میرعمادی 20 خردادماه در تفسیر آیه ۲۳ سوره «زمر» با عنوان «اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِیثِ کِتَابًا مُتَشَابِهًا مَثَانِیَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِینُ جُلُودُهُمْ وَقُلُوبُهُمْ إِلَیٰ ذِکْرِ اللَّهِ ۚ ذَٰلِکَ هُدَی اللَّهِ یَهْدِی بِهِ مَنْ یَشَاءُ ۚ وَمَنْ یُضْلِلِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ» اظهار داشت: موضوع این آیه بیان ویژگی‌های قرآن کریم است.

قرآن «احسن الحدیث» است

وی بابیان اینکه خداوند در سوره «زمر» بحث توحید را مطرح کرده،  جایگاه و مقام پیامبر(ص)، افرادی که مؤمن و مشرک هستند را بیان کرده است گفت: در آیه ۲۳ برخی از ویژگی‌های قرآن کریم بیان می‌شود، قرآن منبع هدایت است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد در این آیه پنج صفت از صفات قرآن تبیین شده است عنوان کرد: اولین ویژگی و صفت این بوده که خداوند بهترین و نیکوترین سخن را بر شما نازل کرده است.

آیت‌الله میرعمادی بابیان اینکه قرآن احسن الحدیث است و برای احسن الحدیث چند شاخص بیان‌شده است گفت: سخنان قرآن نو و تازه است، طراوت دارد و کهنه نمی‌شود، قرآن سخنان نیکو دارد.

وی بیان داشت: همچنین قرآن احسن الحدیث است چراکه حق محض است، قرآن احسن الحدیث است به خاطر جامعیت و حقانیت بودن، قرآن احسن الحدیث است چون ازنظر لفظ زیبا بوده و ازنظر معنا عمیق است، قرآن احسن الحدیث است چراکه صادق‌ترین سخن و فصل و الخطاب هر سخن است.

نفوذ عمیق قرآن بر دل‌ها

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با تأکید بر اینکه قرآن کتابی بوده که هر قسمتی از آیات آن شبیه و مانند قسمت‌های دیگر است گفت: برای کلمه «متشابه» در قرآن دو معنا وجود دارد یکی متشابه در برابر محکم است و به معنای روشن است و در این آیه کلمه متشابه به معنای تشابه و شبیه هم بودن است.

آیت‌الله میرعمادی بابیان اینکه قرآن کتاب متشابه است و به این معنا که برخی آیات آن شبیه آیات دیگر است بیان داشت: همچنین ویژگی دیگر قرآن این بوده که برخی از آیات قرآن ناظر به آیات دیگر است.

وی با اشاره به اینکه ازنظر مرحوم علامه طباطبایی کلمه «مثانی» که در این آیه آمده به این معنی بوده که برخی از آیات قرآن، آیات دیگر را تفسیر می‌کند تصریح کرد: برخی دیگر از مفسرین می‌گویند که برخی از آیات قرآن در جای دیگر قرآن تکرار شده است و برخی دیگر معتقد هستند که نزول قرآن تکرار شده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد بیان داشت: برخی دیگر معتقد هستند که قرآن دارای دولایه بوده یکی ظاهر و دیگری باطن است.

آیت‌الله میرعمادی با اشاره به اینکه ویژگی دیگر قرآن این بوده که قرآن کتابی است که آیات آن بر دل‌ها نفوذ عمیق پیدا می‌کند ادامه داد: وقتی آیات قرآن تلاوت می‌شود کسانی که خشیت پروردگار در دل آن‌ها است لرزه بر اندامشان می‌افتد.

آیات عذاب و بشارت در قرآن

وی گفت: مفهوم این امر نفوذ عجیب و خارق‌العاده آیات قرآن است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد بابیان اینکه ویژگی دیگر قرآن این بوده که قرآن کتابی است که وقتی خوانده می‌شود مایه آرامش دل انسان می‌شود ادامه داد: آیات قرآن بر دل‌ها تأثیر می‌گذارد.

آیت‌الله میرعمادی آیات قرآن دودسته هستند، آیات عذاب و دیگری آیات بشارت عنوان کرد: آیات عذاب لرزه بر اندام انسان می‌اندازد و آیات بشارت دل انسان را آرام می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه کسی که هدایت خدا را قبول نکند خدا او را کیفر و مجازات می‌کند و عنایت خود را از او برمی‌دارد افزود: در این آیه پنج ویژگی احسن الحدیث، کتاب متشابه، مثانی، نفوذ فوق‌العاده و کتاب هدایت را ازجمله ویژگی‌های قرآن عنوان کرده است.

آرشیو اخبار