آیت‌الله سید احمد میرعمادی 14خردادماه در تفسیر آیات ۱۷ و ۱۸ سوره «زمر» با عنوان «وَالَّذِینَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَنْ یَعْبُدُوهَا وَأَنَابُوا إِلَی اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرَیٰ ۚ فَبَشِّرْ عِبَادِ» و «الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ ۚ أُولَٰئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ ۖ وَأُولَٰئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ» اظهار داشت: این دو آیه پنج تا شش نکته اساسی دارد.

پرستش هر معبودی غیر خدا طاغوت است

وی بابیان اینکه نکته اول به کسانی که از عبادت طاغوت اجتناب می‌کنند و الله را عبادت می‌کنند اشاره دارد گفت: طاغوت به کسانی گفته می‌شود که اهل طغیان و تجاوز باشد و از حدود خود بر دیگری تجاوز کند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با اشاره به کسانی که عبادت نمی‌کنند غیر الله را و از عبادت غیر الله دوری می‌کنند افزود: پرستش هر معبودی غیر خدا طاغوت است چراکه عبادت غیر الله تجاوزگری است و عبادت مخصوص خدا است.

آیت‌الله میرعمادی بابیان اینکه اگر کسی حق خدا را به دیگری بدهد متجاوز است تصریح کرد: عبادت مخصوص خدا است و اگر کسی حق مخصوص خدا را به بت، سنگ، چوب، حیوان و ... بدهد متجاوز است.

وی بابیان اینکه در آیه ۱۷ سوره «زمر» به «انابه» اشاره‌شده است و این کلمه به معنای بازگشت به چیزی به‌صورت مکرر است ادامه داد: در این آیه به کسانی که از عبادت طاغوت اجتناب می‌کنند و توجه به خدا دارند اشاره دارد.

نفی طاغوت و اثبات الله

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه در این آیه به بازگشت انسان‌ها به خدا اشاره دارد افزود: این آیه به‌صراحت دلالت بر توحید ندارد اما معنا و مضمون آن دلالت بر توحید دارد.

آیت‌الله میرعمادی با تأکید بر اینکه این آیه طاغوت را نفی و الله را اثبات می‌کند، از طاغوت روی برمی‌گرداند و به الله توجه می‌کند تصریح کرد: در عرفان اسلامی بعضی از اهل سیر و سلوک می‌گویند کسی که می‌خواهد به مقام عرفان برسد باید دو مرحله را طی کند که یکی تخلیه و دیگری تحلیه است.

وی بابیان اینکه کسی که می‌خواهد عارف باشد و اهل عرفان باشد و مراحل سیر و سلوک را طی کند باید غیر خدا را کنار بگذارد افزود: همچنین مرحله تحلیه نیز به این معنی بوده که دلی که از غیر خدا خالی شد به الله زینت داده شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد بابیان اینکه باید الله جای غیر خدا را بگیرد گفت: محبت خدا باید در دل قرار گیرد و به همین جهت عرفا به این آیه استناد می‌کنند.

بشارت به کسانی که از طاغوت اجتناب می کنند

آیت‌الله میرعمادی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه طاغوت معنای وسیعی دارد گفت: این‌گونه نیست که تنها به یک پادشاه ستمگر بگویم طاغوت، بلکه وقتی این کلمه طاغوت معنای بسیار وسیعی دارد.

وی بابیان اینکه معنای بسیار وسیع طاغوت این بوده که غیر خدا را بندگی کنی بیان داشت: همچنین حق خدا را به دیگری دادن، تجاوز از حق خدا و ... به معنای وسیع طاغوت است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد بابیان اینکه کسی که از عبادت طاغوت اجتناب می‌کند و به‌سوی خدا انابه دارد بشارت دارند گفت: در این آیه دو بار از بشارت استفاده‌شده، بشارت اول مربوط به بشارت به پاداش است، همچنین بشارت دوم، بشارت به محققان، پژوهشگران و اهل خرد است.

آیت‌الله میرعمادی تاکید کرد: ادامه تفسیر آیه ۱۸ در جلسه آینده صورت خواهد گرفت.

آرشیو اخبار