آیت‌الله سید احمد میرعمادی 12 خردادماه در تفسیر آیه ۱۵ سوره «زمر» با عنوان «فَاعْبُدُوا مَا شِئْتُمْ مِنْ دُونِهِ ۗ قُلْ إِنَّ الْخَاسِرِینَ الَّذِینَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَأَهْلِیهِمْ یَوْمَ الْقِیَامَةِ ۗ أَلَا ذَٰلِکَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِینُ» اظهار داشت: موضوع این آیه پیامدهای پرستش غیر خدا است.

 کسی که غیر خدا را عبادت کند دچار خسران می‌شود

 

وی بابیان اینکه درآیات قبل خداوند به پیامبر(ص) دستور داده بود که مردم را به عبادت و توحید خالصانه دعوت کند و همچنین به پاداش عبادت خالصانه در دنیا و آخرت اشاره‌شده بود، گفت: در مقابل توحید خالص؛  شرک، بت پرستی، شیطان، هوای نفس، انسان‌پرستی، حیوان پرستی و ... قرار دارد.

 

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه مقصود از مشرک پرستش غیر خدا است، گفت: موضوع آیه ۱۵ سوره «زمر» پیامد پرستش غیر خدا است.

 

آیت‌الله میرعمادی بابیان اینکه این آیه سه قسمت دارد که در قسمت اول خداوند می‌فرماید  «خدا را عبادت کنید» گفت: خداوند می‌فرماید بعدازآنکه برای شما با منطق و استدلال برای عبادت «الله» دلیل آوردیم و قبول نکردید بروید هر چه که خواستید عبادت کنید.

 

وی با اشاره به اینکه خداوند وقتی موعظه، نصیحت و استدلال کرد و برهان آورد که غیر خدا را نباید عبادت کرد و عده‌ای در این رابطه لجبازی کردند، می‌فرماید بروید هر چه که می‌خواهید پرستش کنید، ادامه داد: خداوند در ادامه می‌فرماید اما بدانید که ضرر می‌کنید و به خسران گرفتار می‌شوید.

 

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد بابیان اینکه خسران گاهی به از دست دادن سرمایه است و گاهی به نقص مال است،  کسی که غیر خدا را عبادت کند دچار خسران می‌شود، گفت: خداوند می‌فرماید اولین ضرر این بوده که جان خود را از دست می‌دهند و در اینجا بحث خسران نفس مطرح است.

 

«خسران مبین» در انتظار بت‌پرستان و مشرکان

 

آیت‌الله میرعمادی با اشاره به اینکه کسی که غیر خدا را عبادت می‌کند خودش را به بهای هیچ فروخته است چراکه غیر خدا هیچ است و ارزشی ندارد، افزود: کسی که غیر خدا را عبادت می‌کند در حقیقت قدم به باطل گذاشته است و به این دلیل سرمایه وجود و هویت خود را از دست می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه هویت انسان به توحید است و جانی که در آن خدا نباشد هویت و ارزش ندارد، بیان داشت: کسی که غیر خدا را عبادت کند در حقیقت زیان‌کار واقعی است.

 

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد بابیان اینکه در معنای اول می‌توان گفت که کسی که غیر خدا را عبادت کند سرمایه وجود و خانواده خود را از دست می‌دهد، گفت: خداوند می‌فرماید که خود و خانواده خود را از آتش جهنم حفظ کنید.

 

آیت‌الله میرعمادی بابیان اینکه مرحوم علامه طباطبایی می‌فرماید که این معنا درست نیست و کسی که بت‌پرست باشد دو ضرر دنیوی و اخروی را می‌کند، گفت: ضرر دنیوی این بوده که جان، سرمایه و وجود خود را از دست می‌دهد و ضرر اخروی نیز این بوده که کسی که بت‌پرست باشد آنچه را که خداوند در روز قیامت وعده داده را از دست می‌دهد.

 

وی با اشاره به اینکه کسانی که غیر خدا را عبادت کنند هم در این دنیا و هم در آخرت ضرر می‌کنند، گفت: خداوند در ادامه این آیه می‌فرماید که آگاه باشید کسانی که غیر خدا را عبادت می‌کنند دچار «خسران مبین» می‌شوند و ضرر آشکار می‌بینند.

 

خاصیت معامله باخدا این بوده که عوض و معوض به انسان برمی‌گردد

 

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با تأکید بر اینکه بر اساس آیات قرآن دنیا تجارت‌خانه و مزرعه است، گفت: در دنیا معامله مادی و معنوی می‌کنیم و کسانی که خدا را بپرستند باخدا معامله کرده‌اند و خاصیت معامله باخدا این بوده که عوض و معوض به انسان برمی‌گردد.

 

آیت‌الله میرعمادی بابیان اینکه اگر با غیر خدا و شیطان معامله کنیم، شیطان عوض و معوض را باهم از انسان می‌گیرد چراکه وقتی شیطان با انسان وارد معامله شود اهل گول زدن است و چیزی ندارد که بدهد، گفت: خسران مبین به این معنا بوده که انسان عوض و معوض را از دست می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه کسی که غیر خدا را عبادت کند هم ضرر دنیوی کرده و هم ضرر اخروی تصریح کرد: کسی که غیر خدا را بپرستد سرمایه عمر خود را از دست می‌دهد، وعده‌های خدا و نعمت‌های بهشتی را از دست می‌دهد، مجازات و کیفر می‌شود و آنچه را ازدست‌داده قابل جبران نیست.

 

 

آرشیو اخبار