حجت الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی یکشنبه 10 فروردین ماه در جمع خبرنگاران با تفسیر بخش دیگری از خطبه امام سجاد(ع) در شهر شام اظهار داشت: شیوه و سبک زندگی حضرت زهرا(س) برای همه الگو است برای اینکه شخصیت هایی مانند پیامبر اکرم(ص)، ائمه اطهار و فاطمه زهرا(س) شخصیت های جهانی هستند.

وی با بیان اینکه پیامبر(ص) مایه رحمت و هدایت جهانیان است و فاطمه(س) نیز همینطور بود، به نمونه هایی از سبک زندگی حضرت فاطمه الزهرا(س) اشاره کرد و گفت: زندگی توأم با کفاف و عفاف از جمله این ابعاد است.

معنای زندگی همراه کفاف و عفاف

حجت الاسلام میرعمادی با بیان اینکه ما سه نوع زندگی داریم، عنوان کرد: نوع اول زندگی فقیرانه است که اسلام آن را نمی پسندد چرا که عزت با فقر سازگار نیست، لذا وظیفه حکومت اسلامی فقر زدائی و تأمین معیشت مردم و تهیه زندگی آبرومندانه برای آحاد مردم است.

وی ادامه داد: نوع دوم زندگی اشرافی و طاغوتی بوده که بیش از حد نیاز است که این نوع زندگی نیز مطلوب نیست.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد افزود: نوع سوم، زندگی همراه کفاف و عفاف بوده که این نوع زندگی مطلوب اسلام است. "کفاف" یعنی زندگی که بتواند نیاز انسان را برطرف کند و نیاز مجموعه تحت تکفل تأمین شود و "عفاف" نیز به معنی زندگی پاک و از راه حلال است.

حجت الاسلام میرعمادی تصریح کرد: زندگی فاطمه زهرا (س) این چنین بوده است و این بانوی بزرگوار هیچگونه تجمل و اشرافی در زندگی نداشت.

زندگی بر اساس تربیت دینی و اعتقادی از ابعاد سبک زندگی حضرت فاطمه

وی زندگی با ارامش و محبت را از دیگر نمونه های سبک زندگی حضرت زهرا(س) عنوان کرد و گفت: ملاک زندگی خانواده قرآنی آرامش و محبت است، زندگی علی(ع) با فاطمه(س) سرشار از محبت و آرامش بود.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد زندگی بر اساس تربیت دینی و اعتقادی را از دیگر ابعاد سبک زندگی حضرت فاطمه برشمرد وگفت: فرزندان گل های معطر زندگی و عامل اصلی شیرینی زندگی به حساب می آیند. این عطر و شیرینی وقتی ادامه پیدا می کند که بر اساس تربیت صحیح و دینی باشد.

وی افزود: تربیت گفتاری و رفتاری پدر و مادر تأثیر فراوانی بر فرزند دارد و در بین خانواده هم نقش پدر و هم نقش مادر در امر تربیت کلیدی است.

حجت الاسلام میرعمادی یادآور شد: اگر در پی نسلی دین دار هستیم باید همه تلاش خود را در راستای پرورش نسل خدا محور به کارگیریم و تربیت بر اساس خدا محوری باشد.

علی(ع) و زهرا(س) فرزندان خود را بر اساس اصل خدا محوری تربیت می کردند

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) فرزندان خود را بر اساس خداباوری و خدا محوری تربیت می کردند، یادآور شد: تکریم شخصیت فرزندان از وظایف اصلی پدر و مادر است.

وی همچنین زندگی توأم با اخلاص در عمل، انفال در مال، عدالت در همه امور را از دیگر ابعاد سبک زندگیحضرت زهرا(س) عنوان کرد و گفت: اخلاص جوهر اعمال است و حضرت زهرا(س) اخلاص در عمل و عبادت را موجب باز شدن درهای رحمت الهی به سوی انسان می داند.

حجت الاسلام میرعمادی با بیان اینکه لازمه فرود آمدن مصلحت و عنایات الهی، عبادت خالصانه است، تصریح کرد: از سوی دیگر انفاق در راه خدا نیز نشانه ایمان و اخلاص است و حضرت فاطمه(س) توجه ویژه ای به فقراء و نیازمندان داشت

آخرین اخبار