حجت الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی در تفسیر بخش دیگری از خطبه امام سجاد در شهر شام اظهار داشت: این امام همام در بخش ديگری از خطبه خود به مجموعه اي از اوصاف اخلاقي اميرالمؤمنين علي(ع) اشاره کردند که بسياري از آنها ريشه در قرآن داشته و شايسته انسان کامل و مقام خليفه اللهي است.

وی عنوان کرد: در اين قسمت از خطبه امام سجاد(ع) سيزده صفت براي علي(ع) ذکر کردند که اين صفات براي رهبر جامعه اسلامي ضروري است.

حجت الاسلام میرعمادی با اشاره به این 13 صفت بیان داشت: جوانمرد، بخشنده، زيبا، هوشمند، پاک، از سرزمين حجاز، مرضي خدا، پيشگام، پيشواي بلند همت، صابر، بسيار روزه گيرنده، تهذيب شده و بسيار عبادت کننده از جمله صفات مطرح شده برای حضرت علی(ع) در این خطبه است.

صفات و شرایط امامت و رهبری جامعه اسلامی

وی تصریح کرد: مسئله جانشيني رسول خدا(ص) و امامت و رهبري جامعه اسلامي از اهميت و جايگاه والائي برخوردار است که براي آن شرايط و صفاتي در نظر گرفته شده و حاکم بايد اين صفات را دارا باشد.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با یادآوری اینکه خواجه نصير طوسي در کتاب "الامامه" هشت صفت را براي امام و رهبري لازم دانستند، بیان داشت: عصمت و پاکي، علم به احکام شريعت(اعلميت)، دانستن روش سياست و مديريت، شجاعت، افضليت در صفت کمال مانند جوانمردي، بخشندگي، زيبائي، هوشمندي، پيراسته بودن از عيوب نفرت آور جسمي و روحي، مقرب ترين افراد در پيشگاه خداوند و توانائي بر انجام معجزه براي اثبات امامت از جمله این صفات است.

حجت الاسلام میرعمادی ادامه داد: همچنین علماي شيعه براي امامت علاوه بر شرايط عمومي، مسئله عصمت و انتصاب از سوي خداوند را شرط مي دانند و در زمان غيبت کبري براي رهبر جامعه اسلامي مسئله عدالت و پارسائي، علم و آگاهي به احکام شريعت در حد اجتهاد، مديريت و کفايت در رهبري (قدرت کافي براي رهبري) و شجاعت را ضروري مي دانند.

وی با یادآوری اینکه تأکيد بر داشتن اين صفات به دليل مسئوليت سنگين رهبري است، بیان داشت: مهم ترين مسؤليت رهبري در جامعه ولايت امر و مرجعيت ديني است که اين دو مسؤليت اقتضا مي کند که امام و رهبر بالاترين درجه صفات و کمالات را داشته باشد.

همت بلند نشانه بزرگي و عظمت روح و انديشه انسان است

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه امام سجاد(ع) در اين کلام نوراني به مهم ترين صفات و بايستگي هاي اخلاقي امام علي(ع) به عنوان رهبر جامعه اسلامي مي پردازد، ادامه داد: افضليت امام علي(ع) در صفات اخلاقي مانند تواضع، شکيبائي، دلسوزي، صداقت، استقامت، جوانمردي، بخشندگي و ... بر کسي پوشيده نيست.

وی افزود: نکته بسيار مهم در کلام امام سجاد(ع) اين است که علي(ع) پيشواي بلند همت (همام) است که همت بلند نشانه بزرگي و عظمت روح و انديشه انسان است.

حجت الاسلام میرعمادی با بیان اینکه همت دو گونه است یکی همت دنيائي و ديگري همت الهي و اخروي افزود: برخي از رهبران تنها همت دنيوي دارند که بي ارزش و پست است مانند معاويه، اما مردان الهي مانند علي(ع) داراي همت بلند هستند لذا آنان خود را به طمع منافع حقير دنيائي آلوده نمي کنند و پيش امور جزئي و دنيوي سر فرود نمي آورند.

وی تصریح کرد: مردان بلند همت نه از شمشير مي ترسند و نه از خنجر و نه از هر حادثه اي که جان آنان را دچار مخاطره کند، نه بيم جان دارند و نه پرواي سر بلکه آنان تنها خدا را در نظر مي گيرند و براي رضاي خدا کار مي کنند و سرانجام به بالاترين مقام که شهادت در راه خدا است نائل مي گردند.

امام خميني، شخصيتی پولادين که مقابل شرق و غرب ايستاد

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد عنوان کرد: از صفات بسيار والاي رهبران الهي بلند همتي است که نتيجه آن دستيابي به کمالات و سعادتمندي دنيا و آخرت است زيرا لازمه همت بلند داشتن هدف بزرگ و تلاش و جديت مضاعف است.

حجت الاسلام میرعمادی یادآور شد: افراد با همت با داشتن اهداف بلند و تلاش و کوشش خويش به مقاصد بالا نائل مي شوند ولي افراد بي هدف، بي تلاش و بي همت هرگز به جائي نمي رسند.

وی با یادآوری اینکه منشأ بسياري از صفات اخلاقي از بلند همتي است، بیان داشت: در تاريخ پس از پيامبر اکرم(ص) و علي(ع) و امامان هيچ شخصيتي مانند امام خميني(ره) بلند همت نبوده است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد ادامه داد: امام خمینی(ره) با همت بلند خود توانست رژيم شاهنشاهي 2500 ساله را سرنگون و اسلام را جايگزين آن کند.

وی از امام خميني به عنوان شخصيتی پولادين یاد کرد که وقتي شرق و غرب دنيا عليه او دست به دست هم دادند خم به ابرو نياورد و در مقابل همه ايستاد.

حجت الاسلام میرعمادی افزود: امام با همت بلندي که داشت هدف هاي بسيار عظيمي را انتخاب کرد که تصور اين هدف ها براي آدم هاي معمولي دشوار است به طوریکه اغلب اشخاص اين هدف ها را دست نايافتني مي دانستند ولي با همت بلند امام(ره) عملي شد و امروز شاهد استقرار جمهوري اسلامي در ايران با حفظ استقلال همه جانبه هستيم و اين بزرگترين درس از امام(ره) است.