بسم الله الرحمن الرحّيم


شرح خطبه امام سجاد(ع) در شهرشام – قسمت پنجم

علي(ع) پيشتاز پيشگامان

امام سجاد(ع) در بخش ديگر از خطبه خود در بيان فضايل علي(ع) به پيشگامي حضرت به کارها اشاره کردند و فرمودند :وَ اَفْخَرَ مَنْ مَشي مِنْ قُريش اَجْمَعين وَ اَوَّلَ مَنْ اَجابَ وَ اسْتجابَ لِلّهِ وَ لِرسُولهِ مِنَ اْلمُؤمِنينَ، و اَوَّلَ السّابِقينَ ، من فرزند کسي هستم که سرافرازترين فرد قريش ، و نخستين مؤمن و تصديق کننده خدا و رسولش و پيشتاز پيشگامان است.

شکي نيست که پيشتازي و سبقت در کارهاي خير نوعي امتياز و فضيلت است ، پروردگار عالم در آيات زيادي بندگانش را به انجام کار هاي خير و سبقت گرفتن به يکديگر براي آنها دعوت نموده است در سوره بقره آيه 148 فرمود : فاَسْتَبَقُوا اْلخَيْراتِ. پس بشتابيد به سوي خيرات و در سوره آل عمران آيه 114 از صفات برجسته مؤمنان و بندگان صالح را سرعت و سبقت در کارهاي خير مي داند و مي فرمايد :   يُسارِعُنَ فِي اْلخَيراتِ. و از سوي ديگر خداوند متعال از گروه پيشگامان به نيکي ياد کرده و آن را امتياز بزرگ برشمرده : اَلسّابِقُنوُن السّابِقُونَ اُولئِکَ اْلمُقَرَبَّوُن ، پيشگامان پيشگامان در پيشگاه خدا مقربند.

در آيه ديگر در مورد مهاجران و انصار که زودتر از ديگران آئين يکتا پرستي را پزيرفته اند وعده رضاي خدا و بهشت جاودان داده است " وَالسّابِقُونَ الاَوَّلوُنَ مِنْ المُهاجِرين وَالْانَصارِ... رَضِيَ الله عَنْهُمْ وَ رَضُواعَنْه.

علي(ع) شخصيتي است که از ميان نخستين ها اولين و در ميان پيشگامان پيشتاز است علي(ع) نخستين مؤمن به خدا و رسول خدا(ص) بود ، دوست و دشمن در سبقت گرفتن آن حضرت در ايمان اعتراف دارند ، سلمان از پيامبر اکرم(ص) نقل نموده که فرمود : اولکم ورودًا علي الحوض و اولکم اسلاما    

علي بن ابي طالب(ع) اول کسي که از شما وارد حوض کوثر مي شود و اول کسي که از شما اسلام آورد علي بن ابي طالب(ع) بود.

پيشگامي علي(ع) در اسلام و ايمان مورد اتفاق شيعه و سني است ، چه اين که پيشگامي آن حضرت در عبادت و نماز خواندن با رسول خدا(ص) مورد اجماع است. در اين بارهداستاني که شيخ مفيد از يحيي بن عفيف نقل نموده سه تن را براي اولين بار ديده که در داخل مسجد الحرام به نماز ايستادند و آنها رسول خدا(ص) ، علي(ع) و خديجه(س) بودند

همچنين در پيشگامي علي(ع) در حمايت و ياري کردن رسول خدا(ص) ترديدي وجود ندارد علي(ع) اولين حامي و ياور پيامبر اکرم(ص) بوده است بارها پيامبر اکرم(ص) اين مطلب را يادآور شدند و از حمايت ها و فداکاري هاي آن حضرت تمجيد و تحليل کردند.

علي(ع) در تمام لحظات زندگي پربرکت و نوراني خويش با آگاهي کامل مطيع و يار و ياور پيامبر(ص) بودند، در تمام جنگ ها همچون پروانه دور شمع وجود رسول خدا(ص) مي چرخيدند و مشکلات و سختي ها کنار حضرت بودند خود آن حضرت مي فرمايند :من تا پاي جان حامي رسول خدا(ص) بودم در آن شب (ليله المبيت) در بستر وي خوابيدم و در انتظار حمله دشمن بودم و خود را براي مرگ و اسارت آماده کرده بودم. در جنگ احد بزرگترين مدافع پيامبر(ص) بود علي(ع) در همه صحنه ها پيشتاز و پيشگام بود از آغاز نزول وحي سايه به سايه در خدمت پيامبر(ص) بر امر کتابت وحي مداومت داشت ، پس از رحلت پيامبر(ص) نخستين کسي بوده که قرآن را جمع آوري کرد چه اين که در تفسير و تبيين قرآن پيشگام و صدرالمفسرين است.

علي(ع) در اقامه عدالت و خدمتگزاري به مردم نيز پيشگام بوده و نظيري ندارد ، آنچه در حکومت علي(ع) بسيار برجسته است مسأله خدمت و عدالت است ، در روز اول در جمع مردم اعلام کرد : تنام آنچه که از بيت المال غارت شده و آنچه نامشروع بدست آوردند به بيت المال باز مي گردانم و به عدالت رفتار خواهم کرد  او فلسفه وجودي حکومت را خدمت به مردم و همه کارگزاران حکومت را خادم مردم مي داند و در جمله اي به جابربن عبدالله انصاري فرمود : هر چه بيشتر به مردم خدمت کند مسؤليتش بيشتر دوام و بقاء پيدا مي کند و در حديث ديگر فرمود : هرکس از ملوک و فرمانروايان به عدل و داد عمل کند خداي متعال او را در حصار امن خود نگهدارد و هر کس بر مردم جور و ستم روا بدارد خداوند بزودي او را هلاک کند.     

علي(ع) در نهج البلاغه درباره پيشگامي خود مي فرمايد : آنگاه که همه از ترس سست شده و کنار کشيدند ، من قيام کردم ، و آن هنگام که همه خود را پنهان کردند من آشکارا به ميدان آمدم ، و آن زمان که همه لب فرو  بستند ، من سخن گفتم و آن وقت که باز ايستادند من با راهنمائي نور خدا به راه افتادم.

در مقام حرف و شعار ، صدايم از همه آهسته تر بود اما در عمل از همه برتر و پيشتاز بودم و در جاي ديگر فرمود : به چيزي امر و دستور ندادم مگر آن که اول خود به آن عمل کردم و از چيزي مردم را نهي نکردم مگر آن که اول خودم از آن پرهيز و اجتناب نمودم.

نوشته: حجت الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد

آخرین اخبار