بسم الله الرحمن الرحّيم

شرح خطبه امام سجاد(ع) در شهر شام - قسمت سوم

عبادت  امام علي(ع)

امام سجاد(ع) در بخش ديگر از خطبه خود در شهر شام به سابقه عبادت امام علي(ع) اشاره کردند و فرمودند :

وَ زَيْنِ اْلعابِدينَ وَ تاجِ الَبکائين. من فرزند کسي هستم که زينت عبادت کنندگان و سرور مناجات گران و گريه کنندگان درگاه خدا است.

وَ اَصْبَرِ الصابِرين وَ اَفْضَلِ اْلقائِمين مِنْ آلِ ياسين رَسُولِ رَبّ ِ اْلعالَمين. من فرزند کسي هستم که استقامت ترين استقامت کنندگان يعني صابرترين انسان ها و بهترين قيام کنندگان براي عبادت از نسل آل ياسين و رسول پروردگار جهانيان است.

امام سجاد(ع) اميرالمؤمنين علي(ع) را در اين جملات به صفتي ياد مي کند که با اين صفات او را از همه رهبران دنيا ممتاز مي کند و يزيد بهره اي از اين صفات ندارد و آن صفت عبادت است : علي(ع) شخصيتي است که در ميدان جنگ ، کرار غيرفرار ، در ميدان سياست ، زمامداري عادل و در ميدان عبادت و خلوت با خدا ، عابدترين مردم است ، امام سجاد(ع) با آن که عبادت هاي فراوان و طولاني داشت ، عبادت خود را بسي کوچک تر و ناچيز تر از عبادت علي(ع) مي ديد و مي فرمود : "وَ مَنْ يُطيقُ هذا". چه کسي طاقت عبادت علي(ع) دارد ، او که خود زين العابدين و سيد الساجدين است ، اين لقب را زيبنده علي(ع) مي داند ، زيرا علي (ع) زيباترين روح پرستنده و زيور و زينت پرستش کنندگان است.

عبادت علي(ع) نظير ندارد : ابن ابي الحديد مي گويد : علي(ع) عابدترين مردم بود و بيش از همه نماز و روزه مي گزارد و مردم نماز شب و مناجات با پروردگار را از او آموختند. به عنوان نمونه در آن شب سرد در جنگ صفين(ليله الهرير) زيراندازي براي خودش گستراند در حالي که تيرها در برابرش به زمين مي نشست و از راست و چپ از بيخ گوش او مي گذشت ، به نماز مشغول شد و هراسي به خود راه نداد.
علامه مجلسي روايتي را از نوف بکالي نقل مي کند که علي(ع) شبي دست به ديوار گذاشته بود و اين آيه را مي خواند : اِنَّ في خَلْقِ السَّمواتِ وَاْلارضِ... و گريه مي کرد بعد به من فرمود :

 اي نوف خوابي يا بيدار ، گفتم : يا علي بيدارم، امشب ما را خيلي گرياندي فرمود : اي نوف : اگر امشب از خوف خدا گريستي فرداي قيامت در پيشگاه خدا چشم ات روشن خواهد بود. اي نوف : يک قطره اشک چشم مؤمن از خوف خدا ، دريائي از آتش جهنم را خاموش مي کند.

ابودرداء عبادت علي(ع) را اينگونه شرح مي دهد : سحرگاهان علي(ع) را در نخلستان ديدم که قرآن ميخواند و اشک مي ريخت و در اواخر شب ديدم که در نخلستان از خود بي خود شد و از شدت گريه و بي تابي بر روي زمين افتاد و خاموش شد ، به بالاي سر علي(ع) رفتم او را چون چوب خشکي بر زمين ديدم ، حرکتش دادم ، ديدم تکان نمي خورد ، گمان کردم علي(ع) از دنيا رفت "انا لله و انا اليه راجعون" سپس به خانه علي آمدم تا فاطمه زهرا(س) را خبر کنم ، وقتي خبر دادم ، فاطمه(س) فرمود : علي(ع) را در چه حالي ديدي ، گفتم در حال عبادت ، فرمود : علي(ع) از دنيا نرفته بلکه از خوف خدا غش کرده است.

پيغمبر اکرم(ص) در پاسخ کساني که از تندي علي(ع) در نزد وي گله مي کردند ، فرمود : علي(ع) را ملامت نکنيد زيرا او شيفته خدا است.

هيچ کس در مناجات و دعا به علي(ع) نرسيده است ، يک نمونه اش دعاي کميل است .

هُوَ الَبکّاءُ فيِ اّلمْحرابِ لَيْلاً                                       هَوَ الضّحاک اِذَا اشْتَدَّ الضَّرابِ

در محراب عبادت به شدت گريان و در ميدان جنگ به شدت خندان .

در روايتي  از امام صادق(ع) نقل شده بکائون( بسيار گريه کنندگان ) پنج نفر بودند : 1- آدم از فراق بهشت  2- يعقوب در فراق يوسف 3- يوسف از فراق يعقوب  4- فاطمه زهرا(س) از فراق پدر و مصيبت هاي بعد از پيامبر(ص) 5- امام سجاد(ع) بخاطر واقعه کربلا. اما اميرالمؤمنين علي(ع) سرور بکائون و گريه کنندگان است.

 علي(ع) بخاطر عظمت خدا گريه مي کرد ، همچنانکه خودش عبادت مردم را به سه دسته تقسيم کرد. و فرمود : گروهي از مردم خدا را با ميل و رغبت ، به اميد نعمت هاي بهشتي عبادت مي کنند ، اين عبادت تاجران است. عده اي از مردم خدا را از روي ترس از آتش جهنم عبادت مي کنند که اين عبادت عبيد و

بندگان است. برخي هم بخاطر شکر گذاري عبادت مي کنند که اين عبادت احرار و آزادگان است. اما عبادت علي(ع) چگونه است فرمود : اِلهي ما عَبَدْتُکَ طَمَعَا لِلْجَنَّهِ وَ لاخَوفاً مِنَ النّار بَلْ وَجَدْتُکَ اَهْلاً لِلْعِبادَه. خدايا تو را بخاطر طمع به بهشت ياترس از آتش جهنم عبادت نمي کنم بلکه تو را شايسته عبادت ديدم.

براي پي بردن به راز و نياز خالصانه و عاشقانه علي(ع) با خداي خود همين يک جمله کافي است که فرمود:

اِلهي کفي بي عِزًّا اَنْ اَکوُنَ لَکَ عَبْدًا و کَفي بي فَخْراً اَنْ تَکُونَ لي رَبّاً اَنْتَ کَما اُحِبُّ فاَجْعَلْني کَما تُحبُّ.

بنابراين علي(ع) عابدترين مردم ، صبورترين انسان ها و بهترين قيام کنندگان در راه خدا است.

نوشته: سید احمد میرعمادی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد